APSAUGA NUO ERKIŲ

Šuninė ir taiginė erkės paplitusios visame pasaulyje. Gyvena miškuose, soduose, ganyklose. Erkės būna prikibusios ant augalų – ypatingai geros joms gyventi sąlygos aukšta nešienauta žolė. Į žmogaus ar gyvūno kūną erkė įsisiurbia be skausmo, nes erkės seilėse yra nuskausminančiųjų medžiagų.

Lietuvoje erkės aktyviausios balandžio–spalio mėnesiais. Kai nėra sniego, esant saulėtam orui, aktyvios ir žiemos mėnesiais. Erkės platina pavojingas ligas: erkinį encefalitą, Laimo ligą, babeziozę, erlichiozę. Šiomis ligomis gali sirgti ir žmogus, ir šuo.

Dažniausiai pasitaikančios erkių platinamos ligos aprašytos žemiau.

BABEZIOZĖ (PIROPLAZMOZĖ)
Tai liga, kurią lydi hemolitinė anemija. Erkei besimaitinant, ligos sukėlėjas Babesia genties pirmuonis (canis, gibsoni, felis) patenka į šuns organizmą, įsiskverbia į eritrocitus ir juos pažeidžia. Babeziozė gali pasireikšti lengva forma (praeina be jokių simptomų) arba labai sunkia (kartais mirtina).

Ligos eiga priklauso nuo babezijos rūšies ir nuo šuns imuninės sistemos. Pagrindiniai ligos požymiai gali būti tokie: karščiavimas, silpnumas, apatija, šviesios dantenos ir liežuvis, rusva ar ruda šlapimo spalva, gelta (geltonas odos, dantenų atspalvis ir t.t.), padidėję limfiniai mazgai, padidėjusi blužnis. Sunkesniais atvejais gali būti komplikacijų, dėl kurių pažeidžiama dauguma organų: plaučiai, virškinimo traktas, inkstai, nervų sistema. Kartais pasireiškia žaibinė ligos forma, kuri dažniausiai sukelia šoką ar baigiasi mirtimi.

LAIMO LIGA (BORELIOZĖ)
Tai infekcinė liga, kurią sukelia Borrelia burgdorferi. Erkės perneša spirochetą ir besimaitindamos šuns krauju jį užkrečia. Dažniau serga jauni šunys. Vis dėlto, daugelis užsikrėtusių gyvūnų neserga kliniškai, tad šią ligą yra sunku diagnozuoti. Skirtingai nei žmonėms, gyvūnams besiplečiančios raudonos dėmės įkandimo vietoje nebūna. Pagrindiniai požymiai: sustingimas, šlubavimas, patinę sąnariai, apetito trūkumas, karščiavimas, nuovargis. Klinikiniai požymiai gali pasireikšti tik po kelių mėnesių nuo užsikrėtimo.

ANAPLAZMOZĖ
Anaplazmozės sukėlėjas yra riketsijos Anaplasma phagocytophilum ir Anaplasma platys (tarpiniai mikroorganizmai tarp bakterijų ir virusų), platinamos kraujasiurbių erkių. Minėtas organizmas patenka į žinduolio kraują, praėjus ilgesniam kaip 24 h kontaktui su erke. Riketsijos „puola“ granuliocitus (leukocitų tipas). Liga gali labai greit pasireikšti (per kelias dienas), būti lėtinės ar subklinikinės formos. Išsivysto požymiai, kurie panašūs į kitas erkių platinamas ligas: karščiavimas, apetito praradimas, nelankstūs sąnariai ir apatija, taip pat gali pasireikšti vėmimas ir viduriavimas. Sudėtingesniais atvejais gali pasireikšti traukuliai, gali vystytis anemija.

ERLICHIOZĖ
Kartu su babezioze pastebima ir Ehrlichia canis infekcija, kurią taip pat perneša erkės. Šią ligą, kaip ir aukščiau minėtą anaplazmozę, sukelia riketsijos (Erlichia ewingii). Kaip ir anaplazmozės sukėlėjas, erlichijos „atakuoja“ leukocitus, taip sąlygodamos ūmų sveikatos pablogėjimą, bei leukocitopeniją. Parazitas su leukocitais migruoja į limfmazgius, blužnį, kepenis. Tai viena iš dažniausių ir pavojingiausių kraujasiurbių erkių sukeliamų ligų. Simptomai gali pasireikšti tik po kelių mėnesių po užsikrėtimo.Dažniausiai pasitaikantys požymiai yra karščiavimas, apetito praradimas, apatija, svorio netekimas,išskyros iš akių bei nosies, kraujavimas iš nosies ir patinusios galūnės.

ERKIŲ PERNEŠAMAS ENCEFALITAS
Tai viena pavojingiausių ligų žmonėms, gali pasireikšti ir šunims, nors ir labai retai. Kad šuo užsikrėtęs gali parodyti kraujo tyrimai, tačiau dažniausiai klinikiniai encefalito požymiai šunims nepasireiškia.

Pirma pagalba, jeigu radote įsisiurbusią į šuns odą erkę

Kuo greičiau reikia įsisiurbusią erkę pašalinti. Jokiu būdu netepti riebalais, žibalu (dusdama erkė tik greičiau suleis į organizmą ligų sukėlėjus).

Geriausiai naudoti specialų pincetą, skirtą traukti erkėms. Tada reikia suimti erkę, kuo arčiau odos ir lėtai traukti sukant prieš laikrodžio rodyklę. Jeigu traukiate rankomis, užsidėti gumines pirštines. Ištrauktą vietą patepti antibakteriniu tepalu. Jeigu nepavyko pilnai pašalinti erkės – liko galvutė, nedraskyti. Patepti antibakteriniu tepalu. Galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats.

PREVENCIJA – APSAUGA NUO ERKIŲ
Apsauga nuo erkių yra pati geriausia prevencija nuo ligos. Rekomenduojama kasdien tikrinti šuns kailį ir radus erkių, kuo greičiau jas pašalinti (erkės turi būti įsisiurbusios ne mažiau kaip 24-48val., kad perduotų infekciją), specialiu pincetu (1 pav.) stenkitės sumti ties galvute ir sukdami prieš laikrodžio rodyklę iš lėto traukite. Jeigu to padaryti nepavyksta, arba nedrįstate, kreipkitės kuo skubiau pas veterinarijos gydytoją.

Yra įvairių produktų, kurie gali apsaugoti nuo erkių įsisiurbimo, pavyzdžiui kas mėnesį lašinti ant sprando lašus arba naudoti antkaklius nuo erkių, taip pat yra rinkoje daug įvairių trumpalaikio poveikio purškalų ir kt. Pasiteiraukite veterinarijos gydytojo, kas labiausiai tiktų jūsų augintiniui. Yra sukurtos vakcinos nuo babeziozės, bet jos veiksmingos tik nuo tam tikrų babeziozės štamų ir veiksmingumas ne 100%. Naminių augintinių sveikata yra jų šeimininkų rankose.

REKOMENDUOJAMOS PRIEMONĖS – APSAUGA NUO ERKIŲANTKAKLIS „PREVENTEF“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ IR BLUSŲ)Šunims profilaktiškai nuo blusų ir kraujasiurbių erkių, odos ir kailio kokybei gerinti. Šunims apsaugoti nuo blusų ir kraujasiurbių erkių. 1 g antkaklio yra: diazinono – 150,0 mg; pagalbinių medžiagų – iki 1 ml. Antkaklis išlieka veiksmingas iki 5 mėn.

ANTKAKLIS „KILTIX“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ IR BLUSŲ)10 g antkaklio yra: propoksuro – 1 g, flumetrino – 0,225 g. Šunims, užsikrėtusiems kraujasiurbėmis erkėmis (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus) ir blusomis (Ctenocephalides canis/felis), gydyti ir apsaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo. Nuolatos segimas antkaklis apsaugo nuo erkių ir blusų apie 7 mėnesius (mažus šunis – apie 6 mėn). Produktas yra registruotas kaip veterinarinis vaistas. Prieš įsigyjant būtina pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.

Mažam šuniui ant kaklo reikia užsegti vieną 12,5 g svorio ir 38 cm ilgio antkaklį, vidutinio dydžio šuniui – vieną 30,2 g svorio ir 53 cm ilgio antkaklį, dideliam šuniui – vieną 45,0 g svorio ir 70 cm ilgio antkaklį. Nuolatos segimas antkaklis apsaugo nuo erkių ir blusų mažus šunis apie 6 mėnesius, vidutinio dydžio ir didelius – apie 7 mėnesius.

ANTKAKLIS „FORESTO“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ KATĖMS IR ŠUNIMS)Katėms ir šunims,užsikrėtusiems blusomis gydyti ir apsaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo 7-8 mėn., taip pat gali būti naudojamas kaip blusų sukelto alerginio dermatito gydymo strategijos dalis bei 8 mėnesius veikia akaricidiškai (nužudo) (Ixodes ricinus, kačių Rhipicephalus turanicus, šunų Rhipicephalus sangvineus ir Dermacentor reticulatus) ir atbaidančiai (neleidžia maitintis) (Ixodesricinus ir šunų Rhipicephalus sangvineus). Be to,naudotinas užsikrėtusiems plaukagraužiais (Trichodectes canis) šunims gydyti.

LAŠIUKAI „CONTROLINE“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ TINKA IR LABAI DIDELIEMS ŠUNIMS)Controline 402 mg užlašinamasis tirpalas labai dideliems šunims. Veikliosios medžiagos: fipronilo 402mg; pagalbinių medžiagų: butilhidroksianizolo (E320) 0,804mg; butilhidroksitolueno (E321) 0,402mg. Produktas yra registruotas kaip veterinarinis vaistas. Prieš įsigyjant būtina pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.

LAŠIUKAI „DUOWIN CONTACT“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ)1 kg šuns svorio – 0,5 ml preparato t.y. 200 mg permetrino ir 1,6 mg piriproksifeno. iki 7,5 kg svorio šuniui – viena 2 ml tūbelė 7,5–15 kg svorio šuniui viena 4 ml tūbelė, 15–30 kg svorio šuniui viena 8 ml tūbelė, per 30 kg svorio šuniui dvi 8 ml tūbelės Lašinti tiesiai ant odos išilgai nugaros linijos, pradedant nuo uodegos ir baigiant ties kaklu. Lašinant tūbelę būtina laikyti priglaudus prie odos.Jei tūbelėje lieka vaisto, jį reikia išspausti ties uodegos pagrindu ir tarp menčių. 1 ml tirpalo: Permetrino 400 mg, Piriproksifeno 3 mg Dėžutėje: 4 pipetės.

LAŠIUKAI „ADVANTIX“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ IR UŽSIKRĖTUSIŲ BLUSOMIS, GYVŪNŲ GYDYMUI)Šunims, užsikrėtusiems blusomis, gydyti ir profilaktiškai. Vaistas veikia atbaidančiai ir akaricidiškai, todėl apsaugo nuo užsikrėtimo kraujasiurbėmis erkėmis Dermacentor reticulatus 3 sav., Rhipicephalus sanguineus ir Ixodes ricinus – 4 sav.

PUŠKALAS „BIO KILL“ – (APSAUGA NUO ERKIŲ IR BLUSŲ VISIEMS NAMINIAMS GYVŪNAMS, GALIMA DEZINFEKUOTI GUOLIUS)Šunų, jūrų kiaulyčių, žiurkėnų, triušių, egzotinių paukščių, arklių, avių ir naminių paukščių ektoparazitams (blusoms, utėlėms, erkėms) bei vabzdžiams (skruzdėlėms, musėms, vorams) naikinti. Galima naudoti guoliams ir lizdams dezinfekuoti.

Konsultacijai dėl antiparazitinių priemonių, prašome skambinti nurodytu kontaktiniu telefonu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.