K? Kaip dažnai, kada ir kuo dehelmintizuoti augintinį, ką daryti jei parazitų jau yra, ar jie pavojingi žmogaus sveikatai ?
A. Helmintai – parazitinės kirmelės, gyvenančios (parazituojančios) gyvūno ar žmogaus organizme. Labiausiai paplitę parazitai: nematodai- apvaliosios kirmelės ir cestodai- plokščiosios kirmelės. Jos sukelia ligas, vadinamas helmintozėmis.

UŽSIKRĖTIMO KELIAI
Gyvūnai užsikrečia:

 • MOTINOS ĮSČIOSE;
 • PER MOTINOS PIENĄ ŽĮSDAMI;
 • PER UŽKRĖSTĄ APLINKĄ : VANDENĮ, DIRVOŽEMĮ, IŠMATAS;
 • KONTAKTUODAMI SU SERGANČIAIS GYVŪNAIS;
 • KAI KURIUOS PARAZITUS PLATINA BLUSOS;
 • ŽMOGUS SUKELĖJĄ GALI PERNEŠTI SU AVALINE;
 • GYVŪNAI GALI UŽSIKRĖSTI ĖSDAMI NEKOKYBIŠKĄ, BLOGAI TERMIŠKAI APDOROTĄ MĖSĄ IR ŽUVĮ, SUBPRODUKTUS IR ATLIEKAS.


HELMINTOZĖS POŽYMIAI
Sunkiausi pažeidimai stebimi jauniems gyvūnams, kurių dar silpna imuninė sistema. Gyvūnai liesėja, būna išpūstais pilvais, gali vemti, viduriuoti su kraujo priemaišomis. Pasireiškia apatija, neatsparumas kitoms ligoms, gali išsivystyti mažakraujystė. Parazitų lervos, migruodamos organizme, kai kuriem gyvūnams sukelia kosulį. Jei invazija labai didelė, gyvūnas gali gaišti.

Suaugusiems gyvūnams helmintozės pasireiškia tokiais pačiais požymiais, tik jie gali būti silpniau išreikšti. Helmintų galima rasti išmatose, vėmaluose ir pas jaunus, ir pas suaugusius gyvūnus. Cestodai dažnai aptinkami aplink gyvūno išangę prilipę baltos spalvos nareliai ( panašūs į grūdus ).
PAVOJUS ŽMOGUI
Žmogus gali užsikrėsti helmintais nuo savo augintinio:

 • ANT GYVŪNO SNUKUČIO, LETENĖLIŲ GALI BŪTI HELMINTŲ KIAUŠINĖLIŲ, KURIE VĖLIAU PATEKĘ ANT ŽMOGAUS RANKŲ PATENKA IR Į VIRŠKINAMĄJĮ TRAKTĄ;
 • KAI UŽSIKRĖTĘS GYVŪNAS LAIŽO ŽMOGAUS VEIDĄ AR RANKAS;
 • PER APLINKĄ, YPAČ VAIKAI, KAI ŽAIDŽIA TEN KUR YRA GYVŪNŲ IŠMATŲ, UŽKRĖSTŲ HELMINTO KIAUŠINĖLIAIS;
 • PER NEPLAUTAS UOGAS, DARŽOVES.
Užsikrėtus helmintais, pastebima daug ir įvairių simptomų. Ypač pavojinga vaikams, nes silpnina imuninę sistemą, sukelia apatiją, apetito stoką, liesėjimą ir kt.

DEHELMINTIZACIJA

Dehelmintizacijai naudojami įvairūs vaistai, taip pat yra pastos – jas dažnai renkasi jaunų šuniukų ir kačių šeimininkai, nes mažo svorio gyvūnėliams ją lengva dozuoti ir tai patogu tiems, kuriems sunku suduoti tabletes.

Naudojant antihelmintikus svarbu žinoti gyvūno svorį, pagal kurį paskaičiuojama reikiama vaisto dozė.

Profilaktinė dehelmintizacija atliekama visą augintinio gyvenimą.

Jei helmintų invazija labai didelė, vaistus geriau skirti su veterinarijos gydytojo priežiūra, nes žūdami helmintai gali sukelti stiprią intoksikaciją. Gali tekti skirti papildomą gydymą. Prieš suduodant antihelmintus, gyvūnas nebūtinai turi būti alkanas – tai didelės įtakos neturi. Paprastai, alkanam gyvūnui lengviau suduoti tabletes.

Svarbu saugoti ne tik gyvūną, bet ir mus supančią aplinką nuo parazitų. Tai yra nepalikti šuns išmatų žmonėms ir ypač vaikams lengvai prieinamose vietose. Plauti rankas, paglosčius gyvūnėlius, plauti vaisius ir daržoves, laikytis kasdienės higienos.

K? Ar reikia užsiregistruoti vizitui pas veterinarijos gydytoją?A. Susirgus gyvūnui, gyvūno vakcinavimui ar profilaktiniam gyvūno patikrinimui, planinei gyvūno operacijai, gydytojo iškvietimui į namus reikalinga išankstinė registracija telefonu 
8 606 98886; 8 5 2705945.

K? Kaip pasiruošti gyvūno operacijai?
A. Prieš atliekant planinę operaciją, gyvūnas turi būti alkinamas 10-12 val. iki operacijos. Likus 2-3 val. iki operacijos neduoti lakti ir vandens.

Be išankstinės registracijos veterinarijos klinikoje priimami gyvūnai, kuriems reikalinga neatideliotina pagalba ir jų gyvybei gręsia pavojus.